Militārā mantojuma pieminekļi, Dīvala kapi

Redzams 1937. gada 26. septembrī atklāts pēc tēlnieces Martas Langes meta Allažu šūnakmenī veidots piemineklis. Pīlārveida pieminekli noslēdz slīps altāris, uz kura atrodas šūnakmenī veidots ozollapu vainags un bruņucepure.
Apbedīti aptuveni 80 Latvijas Neatkarības karā kritušie, kā arī no gūtajiem ievainojumiem un slimībām mirušie karavīri.
Turpat netālu atrodas viens no mazāk pazīstamiem Kārļa Zāles (1888-1942) darbiem ir šūnakmenī veidotā skulptūra “Izirušās rozes”, kas saistīts ar Brāļu kapu ansambļa izveidi un tapusi laika posmā no 1939.-1940. gadam.

Brāļu kapu ansambļa izveides laikā tika apspriests priekšlikums izveidot kapulauka centrālajā daļā baseinu. Tēlnieks gatavojās šādam risinājumam un izcirta šīs divas līdzīgās skulptūras, paredzot tās novietot baseina ievadījumā. Taču baseina veidošanas ideja tika noraidīta un tai vietā ierīkoja zālienu. Līdz ar to “Izirušās rozes” Brāļu kapos savu vietu neatrada un tika uzstādītas atsevišķi, pie privātpersonu kapu kopiņām: viena I Meža kapos Rīgā, otra — Dīvālu kapos Valmierā. Abās skulptūrās attēlota sieviete, kas nometusies ceļos un skumst par aizgājējiem. Par pārtrūkušo dzīvi stāsta izirušās rozes un apgāztais ūdens trauks. Skulptūras veidotas šūnakmenī un uzstādītas uz zemas pamatnes.
Dīvala kapsētā Valmierā skulptūra atrodas kopš 1950.gada.

Izmantotie avoti:
https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/427?0