Šķēdes ebreju kapi, Liepāja

Atrašanās vieta: 56.6007222817964, 21.020912953893916

Šķēdē Otrā pasaules kara laikā no 1941. – 1945. gadam vācu okupācijas laikā notika Liepājas ebreju, karagūstekņu un citu civiliedzīvotāju masveida iznīcināšana, kas tika veikta saskaņā ar tā laika Vācijas nacistisko politiku. Hitleriskie iebrucēji zvēriski nogalināja vairāk nekā 19 000 Latvijas izcelsmes iedzīvotāju. Piecdesmitajos gados pēc slēdziena, kādu izdarīja LPSR NKVD un valsts Ārkārtējā komisija, padomju okupācijas vara atļāva izveidot memoriālu Šķēdes kāpu teritorijā, tādēļ, protams, obelisks nevarēja palikt bez padomju okupācijas režīma slavinoša teksta ”Mūžīga piemiņa padomju patriotiem”. Arī šī piemiņas vieta neaiztika bez komunistu propagandas!

Par pienācīga memoriāla izvedi tika domāts vēl pirms padomju “okupeļa“ izveides. Sabiedriska fonds „Liepājas ebreju mantojums” izsludināja attiecīgi konkursu par memoriāla izveidi. Par uzvarētāju tika atzīts Liepājas mākslinieks, tēlnieks Raimonds Gabaliņs ar projektu „Kadiša”(Kadish).



Memoriālu veido horizontāla Menora (svečturis – viens no Jūdaisma simboliem), kas izklāta ar skaldītu Kurzemes laukakmeni. Gaismekļi ir milzīgi granīta pīlāri ar ivritā iegravētiem uzrakstiem. Memoriāla laukums – 4120 m2, viena granīta pīlāra svars – 7 tonnas.

Memoriāls tika atklāts 2005. gada 3. jūnijā. Dzejas teksts tika ņemts no „Eiha” (Jeremijas Raudu Dziesma) ar autentiskiem tulkojumiem angļu, latviešu un krievu valodās. 


Izmantotie Avoti:
http://liepajajewishheritage.lv/memoriali-skede/
http://memorialplaces.lu.lv/memorialas-vietas/kurzeme/liepaja-skedes-kapas/